A csillagászati észlelések és adatkezelés története egészen napjainkig
Esemény
Adatok a csillagászatban - határ a csillagos ég?
Előadók
Tarczay-Nehéz Dóra
Tarczay-Nehéz Dóra, előadásában a csillagászati észlelések és a keletkező adatok tárolásának fejlődéséről mesél a korai, szabad szemes észlelésektől és papír alapú tárolástól kezdve egészen napjainkig, fókuszba helyezve a jelen kor kihívásait és a jövőbeli lehetőségeket.
Kutatási adatkezelés a természettudományok területén
Esemény
Környezeti adatok – Föld, víz, levegő
Előadók
Abonyi András, Hidas András, Hatvani István, Szalai Zoltán (moderátor: Egyed-Gergely Júlia )
Egy kereksztal-beszégetés keretében bepillanthatunk a hidroszféra, a pedoszféra és az atmoszféra vizsgálatának világába, és arra is választ kapunk, hogyan gyűjtik, tárolják és osztják meg adataikat a kutatók.
Kutatási Adatok Magyarországon - Hozzáférés, gondozás, megosztás
Előadók
Szilágyi Edit
Az előadásban több kérdés hangzik el a kutatási adatokról, azok keletkezéséről és archiválásról, illetve arról, hogy hogyan érdemes a kutatónak adatrepozitóriumban tárolnia az adatait.
Az ELKH Adatrepozitórium Platform (ELKH ARP) projekt bemutatása
Esemény
Kutatási Adatok Magyarországon - Hozzáférés, gondozás, megosztás
Előadók
Kacsuk Péter
Az előadás ismerteti az ELKH ARP projekt célkitűzéseit, a megvalósítás módszereit és eszközeit, ill. a projekt során létrehozandó FAIR adatrepozitórium infrastrukturájának tervezési szempontjait.
A digitális (kutatási) adatkezelés és tárolás objektum orientált paradigmája. Honnan indultunk, hova jutottunk és hova tartunk.
Esemény
Kutatási Adatok Magyarországon - Hozzáférés, gondozás, megosztás
Előadók
Kovács László
Az előadás a FAIR elvárások váratlan, sokszor torzult elterjedésének jelenségét járja körül, és egyben bemutatja az ARP projektben tervezett digitális objektum-orientált (kutatási) adatkezelés alapjainak célzott megteremtését.
Az ELKH kutatók igényeinek felmérése - felhasználói esetek
Esemény
ELKH ARP Szakmai nap
Előadók
Tóth Zoltán
Az ELKH ARP projekt keretében fejlesztett repozitórium szolgáltatást megalapozó igényfelmérési fázis során feltárt felhasználói igényekből készült esetleírások bemutatása, továbbá annak ismertetése, hogy ezek, hogyan épültek be a megcélzott rendszer specifikációjába.